amoozesh.org
amoozesh.orgPersian Tutorials
ویرایش: 1398/10/28 07:28
A A

کتاب آموزش جاوا (Java)

ویژگی های جاوا

هدف اصلی از ایجاد زبان برنامه نویسی جاوا، آوردن خصوصیت امنیت و قابل حمل بودن (Portability) به زبان برنامه نویسی کامپیوتر بود. علاوه بر این ویژگی های بسیار دیگری نیز نقش مهمی را در این زبان ایفا می کنند که در ادامه این کتاب آموزش آنلاین، اشاره خواهد شد.

سادگی

جاوا زبان ساده ای برای یادگیری است و syntax آن بسیار راحت است، ساده و تمیز برای فهمیدن. مفاهیم پیچیده و گنگ C++ از آن حذف یا دوباره پیاده سازی شده است. به عنوان مثال اشاره گر (Pointer) و overload عمگلرها در جاوا وجود ندارند در حالی که بخش مهمی از C++ می باشند.

شی گرایی

در جاوا همه چیز به صورت object است که دارای برخی داده ها و رفتار می باشد. جاوا به سادگی قابل گسترش است چرا که بر پایه مدل object می باشد.

قدرت

جاوا تلاش بسیاری برای مهار کدهای مستعد خطا ایجاد کرده است و همانطور که در بخش های مختلف این کتاب آموزش آنلاین اشاره شده است، تاکید آن به طور ویژه بر بررسی و خطاهای زبان کامپایل و اجرا می باشد. ولی مهمترین محیطی که جاوا بهبود داده است، مدیریت حافظه و خطاهای مهار نشده بوده که توسط معرفی Garbage Collector و کنترل خطا انجام شده است.

مستقل سیستم عامل و platform

بر خلاف زبان های برنامه نویسی مانند C و C++ و امثال آن ها، که برای یک محیط و ماشین خاص کامپایل می شوند و فقط قابلیت اجرا در همان محیطی که برای آن کامپایل شدن را دارند، جاوا تضمین می کند که برنامه نویس کد برنامه را فقط یک بار بنویسید و آن را در تمامی سیستم عامل ها و محیط ها بدون هیچ تغییر یا کامپایل اضافی بتواند اجرا کند.

هنگام کامپایل، برنامه به bytecode کامپایل می شود. این bytecode مستقل از platform بوده و می تواند بر روی هر ماشینی اجرا شود، علاوه بر این قالب و format این bytecode ها دارای امنیت نیز می باشند. هر ماشینی با دارای بودن Java Runtime Environment می تواند برنامه های جاوا را اجرا کند.

کتاب آموزش جاوا

امنیت

زمانی صحبت از امنیت می شود، معمولا جاوا انتخاب اول است. با وِیژگی های امنیتی که این زبان داراست، می توان سیستمی عاری از ویروس توسعه داد. برنامه جاوا همیشه در Java Runtime Environment اجرا می شوند که تعامل آن با سیستم عامل صفر بوده و بسیار امن است.

Multi Threading

از طریق این ویژگی می توان برنامه را طوری نوشت که قابلیت اجرای همزمان چندین وظیفه یا task را داشته باشند. مزیت این ویژگی این است که از یک منبع می توان چندین thread را همزمان اجرا کرد، مانند زمانی که به طور مثال در هنگام تایپ کردن همزمان خطاهای grammar نیز چک می شود.

قابلیت حمل (Portable)

bytecode جاوا را می توان در هر platform ای اجرا کرد، همانطور که پیش تر اشاره شد، برنامه برای یک سیستم عامل مخصوص کامپایل و محدود نمی شود، و برنامه قابل اجرای جاوا قابل حمل بر روی تمام ماشین ها است.

سرعت اجرای بالا

جاوا همزمان یک زبان تفسیری نیز می باشد، بنابراین هرگز نمی تواند به همان مقدار که زبان های C و C++ سریع هستند باشد، ولی با استفاده از کامپایلر just-in-time سرعت اجرای آن نسبت به زبان های دیگر بسیار بالا است.

فهرست مطالب آموزش

مرتب (Sort) کردن شیء با Comparable و Comparatorتبدیل Map به لیست (List)نحوه خواندن و پردازش (parse) فایل CSVتفاوت Mutable و Immutableforeach 8چاپ هرمبدست آوردن زمان و تاریخ فعلیبدست آوردن فضای خالی دیسکتبدیل رشته به intتبدیل int به رشتهتبدیل رشته به آرایه charتبدیل آرایه char به رشتهتبدیل رشته به تاریخنحوه شمارش آیتم های تکراری در لیستنوشتن در فایل با BufferedWriterخواندن فایل با BufferedReaderEnumoverrideoverloadچندریختی یا پلی مورفیسم اینترفیس (Interface)ارث بری یا وراثت (Inheritance)انتزاعی سازی (Abstraction)کپسوله سازی (Encapsulation)سریالایز یا سریالیزه کردن (Serialization)Generic هاخواندن فایل XMLبدست آوردن رنکینگ الکسا